Prep Baseball Report

PBR Upper Midwest Limited Series (Underclass-16U)

Name State School Class Pos Commitment
Erik Anderson IA Ames 2026 C
Colton Arndt IA Ankeny Centennial 2026 RHP
Santino Arranaga NE LINCOLN EAST HIGH SCHOOL 2026 LHP
Isaac Barber NE Norris 2026 C
Jake Battershell IA Ankeny Centennial 2026 C
Nathan Becker IA Ankeny 2026 C
Noah Beckett IA Waverly-Shell Rock 2027 3B
Tyson Behn IA Bondurant-Farrar 2027 2B
Zach Benge IA Indianola 2026 C
Preston Berg MN Maple Grove 2026 3B
Quin Berner NE Seward 2026 2B
Benjamin Booth IA WDM Valley 2027 3B
Ryan Buffington IA Ankeny 2026 LHP
Colin Burns IL Morton 2026 RHP
Ryne Burroughs IA Council Bluffs Lewis Central 2026 UTILITY
Brycen Burt NE Seward 2026 SS
Carter Cajthaml IA Charles City 2027 C
Teague Cantrall IA Southeast Polk 2026 1B
Samuel Carlson IA Pella 2026 RHP
Thunder Carlson NE Standing Bear 2026 C
Kal Chamberlain IA Sioux City North 2026 LHP
Logan Cherkas IA Sioux City East 2026 C
Kyle Clevidence IA Ankeny 2027 RHP
Bohdy Colling IA Sioux City East 2026 SS
Jett Collins ND West Fargo - Horace 2026 SS
Ryan Collins IA Ankeny Centennial 2026 C
Alex Cory IA NA 2026 1B
Luther Cox IA WDM Valley 2027 3B
Cameron Crawford IL Morton 2026 RHP
Eddie Cristofono MN Chanhassen 2026 LHP
Tanner Crowder IA Johnston 2026 C
Brody Davidson NE Grand Island 2026 C
Will Davies IA Ankeny 2026 RHP
Colby Den Hartog IA Rock Valley 2026 RHP
Hudson Dinger ND West Fargo Sheyenne 2026 3B
Mercer Dougherty NE Cornerstone Christian 2025 RHP
Ayden Downing IA Johnston 2026 RHP
Jensen Dyer IA Martensdale-St Marys 2026 SS
Jack Elsamiller IA Waverly-Shell Rock 2026 C
Dawson Elsbecker IA Algona 2027 OF
Tyler Erikson NE BEATRICE 2026 1B
Victor Esparza IA Norwalk Senior 2027 C
Vince Fatino IA Dowling Catholic 2026 C
Luke Finn ND West Fargo 2026 C
Jacob Foudree IA WDM Valley 2025 C
Kaden Fredenburg NE Norris 2026 3B
Aiden Frey IA Roland-Story 2027 OF
Jackson Froeschl NE Lincoln Pius X 2026 UTILITY
Tate Garman IA Algona 2026 SS
Owen Gasperi IA Ankeny Centennial 2027 RHP
Nathan Gaswint IA Akron-Westfield 2026 RHP
Grey Geiser NE Ord 2026 C
Brody Geislinger MN Delano 2026 SS
Gavin Gerbracht IA Dike-New Hartford 2027 RHP
Hunter Giere ND Fargo South 2026 OF
Kyler Gifford IA Knoxville 2026 MIF
Ascher Gonder IA Humboldt 2027 RHP
Dane Gosselink IA West Des Moines Valley 2026 LHP
Trent Grevengoed IA WDM Valley 2026 OF
Dawson Guerber NE Lincoln Lutheran 2027 OF
Xander Gutmann IA Urbandale 2026 3B
Chase Hansen IA Humboldt 2027 C
Bostyn Happ NE Seward 2026 C
Easton Harris NE NA 2026 SS
Grady Harris IA Waverly-Shell Rock 2027 C
William Hartman IA NA 2026 LHP
Sammy Heer IL Morton 2026 C
Brady Hicks IA Saydel 2027 RHP
Cooper Hill NE Seward 2026 OF
Parker Hodgen NE ADAMS CENTRAL JR-SR 2026 C
Teagan Hoekstra IA Pella 2026 LHP
Parker Hoff ND West Fargo 2026 RHP
Griffin Hoffman IL Morton 2027 C
Will Holk MN Chaska 2026 OF
Tyler Honkomp IA Waukee Northwest 2027 OF
Trae Houser IA Ankeny Centennial 2026 RHP
Hunter Howe MN Zimmerman 2026 C
Hayden Huggins NE Lincoln Pius X 2026 1B
Jack Isenhart IA Des Moines Christian 2027 RHP
Nick Jackson IA Ankeny Centennial 2026 C
Alex Jensen IA ADM 2027 C
Braxton Jensen IA St Lake/IA Cntrl/Buena Vista Early College HS 2026 RHP
Carter Johnson IA Waukee Northwest 2026 SS
Owen Johnson IA Carlisle 2026 SS
Kam Jorgensen IA Carlisle 2026 1B
Sam Kabourek NE Lincoln Southeast 2026 MIF
Jett Kamberling IA Tipton 2026 MIF
Stetson Kane IA Ballard 2026 OF
Luke Karaidos IA Urbandale 2026 OF
Cyler Kaufman IA Waukee 2026 RHP
Lucas Kelley IA Des Moines Roosevelt 2026 3B
Jayden Kephart NE Bellevue West 2026 3B
Sam Kinney IA Johnston 2026 OF
Jaxson Kirchhoff IA Humboldt 2027 OF
Nelson Kosch NE Blair 2025
Wyatt Kosidowski ND Fargo Davies 2026 OF
Kaleb Kosman IA Johnston 2026 SS
Kaden Kraft NE Norris 2026 UTILITY
Preston Kucera NE Malcolm 2027 C
Kaleb LaFavor IA Sioux City Heelan 2026 RHP
Bryce Lakers NE Gretna 2026 SS
Kingston Lamb IA Norwalk 2026 LHP
Lucas Langin MN Waconia 2026 RHP
Jameson Lantz NE Lincoln North Star 2026 1B
Hayes Lautenbach IA Pella 2027 RHP
Brennan Lawrence IA Waukee 2027 C
Micah Leyva IA Gilbert 2027 OF
Jesse Liebhart NE Seward 2027 OF
Ryan Linn NE Omaha Skutt Catholic 2026 2B
Miles Lorentzen IA Des Moines Roosevelt 2026 RHP
Jack Loutsch IA Ankeny Centennial 2027 LHP
Max Martin IA Ames 2027 2B
Brooks McCarty IA MOC-Floyd Valley 2026 LHP
Brett McInnis IA LeMars 2027 SS
Brodie McIntire NE Lincoln East 2026 2B
Brody McInville IA Urbandale 2026 SS
Brody McNeal IA Iowa Falls-Alden 2027 OF
Brody Medina ND West Fargo 2027 SS
Carter Midgett NE Lincoln Southeast 2026 C
Kaden Millard NE Lincoln Southwest 2026 C
Reid Miller IA Waukee Northwest 2026 3B
Hunter Minner IA Ankeny 2027 RHP
Carson Mitchell IL Morton 2027 OF
Brayden Moore IA Waukee 2026 SS
Tate Moulton IA Grand View Christian 2026 RHP
Will Nesler IA Ankeny Centennial 2027 SS
Cade Newman IA Ankeny Centennial 2027 3B
Easton Nissen IA Kingsley-Pierson 2026 SS
Evan O'Dwyer MN Maple Grove 2026 1B
Mason Olson IA South East Polk 2027 LHP
Drayson Orr NE Lincoln East 2026 RHP
Gus Pankratz ND Fargo Davies 2026 OF
Seth Papesh IA Gilbert 2026 1B
Jackson Parker IA Don Bosco 2026 1B
Jude Parnham IL Morton 2027 SS
Mason Parnham IL Morton 2026 RHP
Lennon Perrine IA Ankeny 2026 C
Taylor Petersen IA Waverly Shell Rock 2027 2B
Raine Pitre IA Iowa Falls Alden 2027 OF
Gil Poshard IL Morton 2026 1B
Bek Powers IL Morton 2026 OF
Cason Prall NE Beatrice 2027 3B
Jon Primmer NE Concordia 2026 OF
Jameson Quevedo NE Lincoln North Star 2027 1B
Sam Ralston IA Dowling Catholic 2027 C
Grady Ramos SD Dakota Valley 2026 LHP
Alek Richardson IA Ankeny Centennial 2025 OF
Colton Roemmich IA WDM Valley 2026 RHP
Lincoln Roethler IA Denver 2027 RHP
Cash Ryan IA Waverly Shell-Rock 2028 RHP
Charlie Sarsfield IA Linn-Mar 2027 OF
Danny Scheller MN Coon Rapids High School 2026 OF
Jackson Schemmel IA Cedar Falls 2027 CF
Reid Schmal IA Ames 2027 C
Rhylee Schmidt IA Norwalk 2027 C
Cooper Schultz NE NA 2026 MIF
Alex Seaver ND Red River 2026 RHP
Keilan Selby IA Norwalk 2027 1B
Chase Sharp IA Saydel 2026 OF
Carson Shiek ND Fargo South 2026 RHP
Evan Siegert IA West Marshall 2026 2B
Chase Smith NE MALCOLM JR/SR 2026 MIF
Cullen Smith IA Ames 2026 SS
Reed Smith IA Winterset 2026 C
RJ St. Romain IA Ankeny High School 2026 SS
Dawson Steele NE Bellevue West 2026 RHP
Peyton Stewart IA Urbandale 2026 1B
Ryan Stice NE Concordia 2025 RHP
Brody Strahm ND Horace 2026 2B
Owen Strey MN Chaska 2026 SS
Tripp Sturgill IA Gilbert 2026 SS
Dane Sudduth NE Bellevue West 2026 1B
Dylan Surat IA Ankeny Centennial 2026 OF
Nolan Swett NE NA 2026 C
Camden Taylor IL Morton 2026 2B
Mason Tell IA Johnston 2026 OF
Matthew Tesdahl IA Webster City 2026 SS
Ryan Thompson NE Bellevue West 2026 C
Gehrig Tibbitts IA Waverly-Shell Rock Senior 2026 3B
Kai Vanis NE Lincoln Pius X 2026 SS
Donovan Vendel MN Champlin Park 2026 RHP
Aidan Vens IA Des Moines Roosevelt 2026 RHP
Braden Wallace IA Ankeny Centennial 2027 RHP
Jack Wedemeier IA Waverly-Shell Rock Senior 2026 3B
Gavin Weinschenk IA Waukee 2027 LHP
Colton Whitehead IA Waukee Northwest 2027 CF
Tanner Widen IA Ankeny Centennial 2025 1B
Colton Wight IA Knoxville 2026 3B
Ryder Wignall IA Ankeny Centennial 2027 RHP
Connor Wihlm MN Maple Grove 2026 C
Ayden Williams IA Cedar Falls 2028 C
Landon Willoughby IA Urbandale 2026 SS
Jack Wilson IA Cedar Falls 2027 RHP
Jaxon Zavadil ND West Fargo Sheyenne 2025 C
William Zook IA NA 2026 RHP