2022 OHSAA High School Tournament Preview - Districts


Dylan Hefflinger
PBR Ohio Editor in Chief/NW Scout

Follow on Twitter- @PrepBaseballOH
Follow on Twitter- @PBROhioScout
Follow on Instagram- @pbrohio

Interested in attending a PBR Ohio event? Check out our schedule by clicking here.

To view the Heat Sheet, which provides the top velocity we have seen this spring, please click here.

To view out Spring Scout Blog with videos and reports from the spring, please click here.

To view the Team Rankings, click below:

To view the Teams of the Week, click below:

To view the Preseason All-State Teams, click below:

Division I

Division-I Tournament Bracket

Division I State and Regional Tournament Bracket

Division I District Preview

Region 1 - Louisville

  • Canton:
    • Matchups:
      • Dover vs North Canton Hoover
      • Boardman vs Uniontown Lake
    • For Fun Prediction: Dover over Uniontown Lake
  • Macedonia:
    • Matchups:
      • Walsh Jesuit vs Ellet
      • Mayfield vs Massillon Washington
    • For Fun Prediction: Walsh Jesuit over Massillon Washington
  • Brunswick:
    • Matchups:
      • Avon vs Amherst Steele
      • North Royalton vs Westlake
    • For Fun Prediction: North Royalton over Avon
  • Euclid:
    • Matchups:
      • Massillon Jackson vs Kenston
      • Willoughby South vs Mentor
    • For Fun Prediction: Massillon Jackson over Mentor

Region 2 - Dublin

  • Central 3:
    • Matchups:
      • Olentangy vs Hilliard Darby
      • Olentangy Liberty vs Gahanna Lincoln
    • For Fun Prediction: Olentangy Liberty over Olentangy
  • Central 4:
    • Matchups:
      • Lancaster vs Upper Arlington
      • Grove City vs Hilliard Davidson
    • For Fun Prediction: Grove City over Lancaster
  • Central 2:
    • Matchups:
      • New Albany vs St. Charles
      • Watkins Memorial vs Canal Winchester
    • For Fun Prediction: New Albany over Watkins Memorial
  • Central 1:
    • Matchups:
      • Olentangy Orange vs Westerville North
      • Central Crossing vs Dublin Jerome
    • For Fun Prediction: Olentangy Orange over Dublin Jerome

Region 3 - North Ridgeville

  • Findlay:
    • Matchups:
      • Perrysburg vs Southview
      • Northview vs Clay
    • For Fun Prediction: Perrysburg over Clay
  • Bowling Green:
    • Matchups:
      • Bowling Green vs Anthony Wayne
      • Toledo St. John's Jesuit vs Findlay
    • For Fun Prediction: Bowling Green over St. John's
  • Cleveland:
    • Matchups:
      • Saint Ignatius vs Shaker Heights
      • Medina Highland vs Medina
    • For Fun Prediction: Saint Ignatius over Medina
  • Strongsville:
    • Matchups:
      • Normandy vs Strongsville
      • Wadsworth vs Avon Lake
    • For Fun Prediction: Avon Lake over Strongsville

Region 4 - TBD

  • Southwest 4:
    • Matchups:
      • Sidney vs Springboro
      • Moeller vs Princeton
    • For Fun Prediction: Moeller over Springboro
  • Southwest 2:
    • Matchups:
      • LaSalle vs Sycamore
      • Lakota East vs Fairfield
    • For Fun Prediction: Lakota East over LaSalle
  • Southwest 3:
    • Matchups:
      • Kettering Fairmont vs Miamisburg
      • Mason vs Hamilton
    • For Fun Prediction: Mason over Miamisburg
  • Southwest 1:
    • Matchups:
      • Elder vs Lebanon
      • Vandalia Butler vs Centerville
    • For Fun Prediction: Elder over Centerville

________________________________________________________________________________

Division II

D-II Schedule

Division II State and Regional Tournament Bracket

Division II District Preview

Region 5 - Canton

  • Richfield:
    • Matchups:
      • Chagrin Falls vs Revere
      • CVCA vs Cloverleaf
    • For Fun Prediction: CVCA over Chagrin Falls
  • Struthers:
    • Matchups:
      • Canfield vs Niles McKinley
      • Chardon vs Field
    • For Fun Prediction: Canfield over Chardon
  • Louisville:
    • Matchups:
      • Marlington vs Streetsboro
      • Louisville vs Salem
    • For Fun Prediction: Marlington over Salem
  • Twinsburg:
    • Matchups:
      • Tallmadge vs Holy Name
      • Buckeye vs University School
    • For Fun Prediction: Tallmadge over University School

Region 6 - Bowling Green

  • Archbold:
    • Matchups:
      • Defiance vs Ottawa-Glandorf
      • Napoleon vs Van Wert
    • For Fun Prediction: Defiance over Napoleon
  • Bluffton:
    • Matchups:
      • Wapakoneta vs Celina
      • Tiffin Columbian vs Ontario
    • For Fun Prediction: Wapakoneta over Tiffin Columbian
  • North Ridgeville:
    • Matchups:
      • Hoban vs Bay
      • Beachwood vs Norton
    • For Fun Prediction: Hoban over Norton
  • Fremont:
    • Matchups:
      • Norwalk vs Bellevue
      • Perkins vs Shelby
    • For Fun Prediction: Norwalk over Perkins

Region 7 - Ashville

  • East 2:
    • Matchups:
      • Indian Valley vs Steubenville
      • St. Clairsville vs Meadowbrook
    • For Fun Prediction: Steubenville over St. Clairsville
  • East 1:
    • Matchups:
      • West Holmes vs John Glenn
      • Indian Creek vs New Philadelphia
    • For Fun Prediction: West Holmes over New Philadelphia
  • Athens:
    • Matchups:
      • Circleville vs Washington CH
      • Sheridon vs Unioto
    • For Fun Prediction: Unioto over Circleville
  • Central 1:
    • Matchups:
      • Granville vs Bloom-Carroll
      • Bishop Hartley vs Jonathan Alder
    • For Fun Prediction: Granville over Jonathan Alder

Region 8 - Mason

  • Southwest 1:
    • Matchups:
      • Waynesville vs Taylor
      • Chaminade-Julienne vs Bellbrook
    • For Fun Prediction: Chaminade-Julienne over Taylor
  • Southwest 2:
    • Matchups:
      • Hamilton Badin vs Wyoming
      • Tippecanoe vs Kenton Ridge
    • For Fun Prediction: Badin over Tippecanoe
  • Central 2:
    • Matchups:
      • Bishop Watterson vs Johnstown
      • Marengo Highland vs Buckeye Valley
    • For Fun Prediction: Buckeye Valley over Bishop Watterson
  • Southwest 3:
    • Matchups:
      • Eaton vs Greenville
      • Batavia vs Indian Hill
    • For Fun Prediction: Eaton over Batavia

________________________________________________________________________________

Division III

D-III Schedule

Division III State and Regional Tournament Bracket

Division III District Preview

Region 9 - Massillon

  • Copley:
    • Matchups:
      • Canton Central Catholic vs Hawken
      • Elyria Catholic vs Black River
    • For Fun Prediction: Hawken over Elyria Catholic
  • Niles:
    • Matchups:
      • South Range vs Champion
      • New Middletown Springfield vs Columbiana
    • For Fun Prediction: South Range over Columbiana
  • Creston:
    • Matchups:
      • Waynedale vs Manchester
      • Smithsville vs Gilmour Academy
    • For Fun Prediction: Waynedale over Gilmour Academy
  • Struthers:
    • Matchups:
      • Cardinal Mooney vs Rootstown
      • Cardinal vs Ursuline
    • For Fun Prediction: Cardinal Mooney over Cardinal

Region 10 - Elida

  • Elida:
    • Matchups:
      • Eastwood vs Minster
      • Coldwater vs Lima Bath
    • For Fun Prediction: Eastwood over Coldwater
  • Defiance:
    • Matchups:
      • Tinora vs Archbold
      • Ottawa Hills vs Lake
    • For Fun Prediction: Ottawa Hills over Archbold
  • Norwalk:
    • Matchups:
      • Margaretta vs Genoa
      • Milan Edison vs Wynford
    • For Fun Prediction: Genoa over Wynford
  • Central 1:
    • Matchups:
      • Centerburg vs Amanda-Clearcreek
      • Worthington Christian vs Fredericktown
    • For Fun Prediction: Centerburg over Fredericktown

Region 11 - Mount Vernon

  • Chillicothe 2:
    • Matchups:
      • Zane Trace vs Rock Hill
      • Minford vs Wellston
    • For Fun Prediction: Zane Trace over Minford
  • Chillicothe 1:
    • Matchups:
      • Wheelersburg vs Meigs
      • Portsmouth vs Fairland
    • For Fun Prediction: Meigs over Portsmouth
  • Central 2:
    • Matchups:
      • Marion Pleasant vs Northmor
      • Grandview Heights vs Liberty Union
    • For Fun Prediction: Liberty Union over Marion Pleasant
  • East:
    • Matchups:
      • Martins Ferry vs Ridgewood
      • Coshocton vs Harrison Central
    • For Fun Prediction: Harrison Central over Martins Ferry

Region 12 - Fairborn

  • Southwest 4:
    • Matchups:
      • CHCA vs Middletown Madison
      • Miami East vs Versailles
    • For Fun Prediction: CHCA over Versailles
  • Southwest 2:
    • Matchups:
      • Greenview vs Northeastern
      • Carlisle vs Summit Country Day
    • For Fun Prediction: Summit Country Day over Northeastern
  • Southwest 1:
    • Matchups:
      • Benjamin Logan vs Bethel
      • Reading vs McNicholas
    • For Fun Prediction: Benjamin Logan over Reading
  • Southwest 3:
    • Matchups:
      • Roger Bacon vs Madeira
      • Indian Lake vs Mechanicsburg
    • For Fun Prediction: Roger Bacon over Indian Lake

________________________________________________________________________________

Division IV

D-IV Schedule

Division IV State and Regional Tournament Bracket

Division IV District Preview

Region 13 - Gates Mills

  • Clyde:
    • Matchups:
      • Hopewell-Loudon vs Tiffin Calvert
      • Norwalk St. Paul vs Old Fort
    • For Fun Prediction: Hopewell-Loudon over Norwalk St. Paul
  • Fairport Harbor:
    • Matchups:
      • Ashtabula St. John School vs Bristol
      • Jackson-Milton vs Mineral Ridge
    • For Fun Prediction: Jackson-Milton over Bristol
  • Medina:
    • Matchups:
      • Hillsdale vs Mogadore
      • Columbia vs Dalton
    • For Fun Prediction: Hillsdale over Dalton
  • Struthers:
    • Matchups:
      • Warren JFK vs Lisbon David Anderson
      • Heartland Christian vs Lake Center Christian
    • For Fun Prediction: Warren JFK over Lake Center Christian

Region 14 - Hamler

  • Galion:
    • Matchups:
      • South Central vs Hardin Northern
      • Plymouth vs Buckeye Central
    • For Fun Prediction: South Central over Plymouth
  • Bryan:
    • Matchups:
      • Wayne Trace vs Ayersville
      • Antwerp vs Edon
    • For Fun Prediction: Antwerp over Wayne Trace
  • Coldwater:
    • Matchups:
      • Lincolnview vs Lima Perry
      • St. Henry vs Lima Central Catholic
    • For Fun Prediction: Lincolnview over Lima Central Catholic
  • Hamler:
    • Matchups:
      • Leipsic vs Patrick Henry
      • Miller City vs Kalida
    • For Fun Prediction: Leipsic over Miller City

Region 15 - Lancaster

  • East:
    • Matchups:
      • Shadyside vs Toronto
      • Hiland vs Frontier
    • For Fun Prediction: Shadyside over Hiland
  • Chillicothe 1:
    • Matchups:
      • Symmes Valley vs South Webster
      • Whiteoak vs Huntington
    • For Fun Prediction: Whiteoak over Symmes Valley
  • Central 1:
    • Matchups:
      • Millersport vs Cardinton-Lincoln
      • Granville Christian Academy vs Newark Catholic
    • For Fun Prediction: Newark Catholic over Millersport
  • Chillicothe 2:
    • Matchups:
      • Lucasville Valley vs Racine Southern
      • Leesburg Fairfield vs Ironton St. Joseph Central
    • For Fun Prediction: Lucasville Valley over Leesburg Fairfield

Region 16 - Cincinnati

  •  Southwest 1:
    • Matchups:
      • Troy Christian vs Southeastern Local
      • Felicity-Franklin vs Middletown Christian
    • For Fun Prediction: Troy Christian over Felicity-Franklin
  • Southwest 2:
    • Matchups:
      • Cincinnati Christian vs Feyetteville-Perry
      • Russia vs Newton
    • For Fun Prediction: Cincinnati Christian over Newton
  • Southwest 3:
    • Matchups:
      • Fort Loramie vs Bradford
      • Dayton Christian vs Springfield Catholic Central
    • For Fun Prediction: Fort Loramie over Dayton Christian
  • Central 2:
    • Matchups:
      • Berne Union vs Fairfield Christian Academy
      • Madison Christian vs East Knox
    • For Fun Prediction: East Knox over Berne Union

Recent Articles