2015 State Tournament Tracker



Class AAAA

Round One
Monday, June 1
[1-1] Council Rock North vs [3-3] Governor Mifflin - ppd to 6/2
[11-1] Parkland vs [1-3] Owen J. Roberts - ppd to 6/2
[2-1/4-1] Wyoming Valley West vs [3-2] Chambersburg Area - ppd to 6/2
[12-1] St. Joseph's Prep vs [1-4] West Chester East - ppd to 6/ 2
[3-1] Hempfield vs [1-5] Pennsbury - ppd to 6/2
[1-2] North Penn vs [12-2] Olney Charter - ppd to 6/2 (time change)
[7-1] Pittsburgh Central Catholic 1 vs [7-3] Shaler Area 3 - Jake Potock CG 3-hitter w/ 11 K
[6-1/8-1/9-1/10-1] State College Area 4 vs [7-2] Norwin 3 (10 inn) - Chris Adams walk-off 1B

Tuesday, June 2
[1-1] Council Rock North vs [3-3] Governor Mifflin - ppd to 6/3
[11-1] Parkland vs [1-3] Owen J. Roberts - ppd to 6/3
[2-1/4-1] Wyoming Valley West vs [3-2] Chambersburg Area - ppd to 6/3
[12-1] St. Joseph's Prep vs [1-4] West Chester East - ppd to 6/3
[3-1] Hempfield vs [1-5] Pennsbury - ppd to 6/3 (time change)
[1-2] North Penn vs [12-2] Olney Charter - ppd to 6/3

Wednesday, June 3
[1-1] Council Rock North 1 vs [3-3] Governor Mifflin 0 - Hand CG 3-hitter w/ 5 K; McIlwain GW RBI 2B
[11-1] Parkland 4 vs [1-3] Owen J. Roberts 3 - Tyler Bruno 3-3 w/ SB; Evan McAndrew 2 RBI
[2-1/4-1] Wyoming Valley West 4 vs [3-2] Chambersburg Area 0 - Billy Gregory CG 6-hitter
[12-1] St. Joseph's Prep 2 vs [1-4] West Chester East 0 - Colin Scalon CG 4-hitter w/ 8 K
[3-1] Hempfield 0 vs [1-5] Pennsbury 2 - Logan Buell CG 3-hitter w/ 6 K
[1-2] North Penn 5 vs [12-2] Olney Charter 0 - Kellen Williamson 4 IP 1 H; Mason Nadeau 2B, 3 RBI

Quarterfinals
Thursday, June 4
Council Rock North 1 vs Parkland 2 - Connor Higgins CG 3-hitter w/ 6 K; Chris Rabaso 2-2, RBI
Wyoming Valley West 2 vs St. Joseph's Prep 1 - Tyler Yankosky CG 5-hitter; Billy Gregory 3-3
Pennsbury 1 vs North Penn 2 - James Witner CG 4-hitter; Jared Melone 2-3, GW RBI
Shaler Area 8 vs State College Area 5 - Anthony Venizia 3-3, 2 R RBI; Noah Seelhorst 3-4, R, RBI

Semifinals
Monday, June 8
Parkland 1 vs Wyoming Valley West 5 - Billy Gregory CG 5-hitter; Justin Vought 2-run HR
North Penn vs Shaler Area - ppd to 6/9 (time change)

Tuesday, June 9
North Penn 3 vs Shaler Area 1 - Mike Christy GW 2-run HR in top 8.

Championship
Friday, June 12 [5:30pm @ Medlar Field at Lubrano Park, Penn State University]
Wyoming Valley West 3 vs North Penn 4 (8 inn)

Congratualtions to the North Penn Knights
2015 PIAA Class AAAA Champions!

Class AAA

Round One
Monday, June 1
[1-1] Holy Ghost Prep vs [3-4] Manheim Central - ppd to 6/2
[2-1] Abington Heights vs [4-1] Jersey Shore Area - ppd to 6/2
[11-1] Pottsville Area vs [3-2] Spring Grove Area - ppd to 6/2
[12-1] Archbishop Wood vs [3-3] Twin Valley - ppd to 6/2 (time change)
[3-1] Donegal vs [12-2] Franklin Towne Charter - ppd to 6/2 (time change)
[5-1/6-1] Bellefonte Area 1 vs [7-2] West Allegheny 8 - Collin Claus 2-3, 2B, 2 RBI & 6 IP, 3 H
[7-1] Knoch 1 vs [8-1/9-1] Punxsutawney Area 0 - Alex Stobert CG 4-hitter; Dominic Bucko RBI 2B
[10-1] Cathedral Prep vs [7-3] Montour - ppd to 6/2

Tuesday, June 2
[1-1] Holy Ghost Prep vs [3-4] Manheim Central - ppd to 6/3
[2-1] Abington Heights vs [4-1] Jersey Shore Area - ppd to 6/3
[11-1] Pottsville Area vs [3-2] Spring Grove Area - ppd to 6/3
[12-1] Archbishop Wood vs [3-3] Twin Valley - ppd to 6/3
[3-1] Donegal 7 vs [12-2] Franklin Towne Charter 0 - forfeit
[10-1] Cathedral Prep 0 vs [7-3] Montour 2 - Brian Dabney CG 2-hitter; seven in Montour line-up w/ a hit

Wednesday, June 3
[1-1] Holy Ghost Prep 0 vs [3-4] Manheim Central 1 - Blake Reiff no-hitter; Peter Breit GB RBI 1B
[2-1] Abington Heights 1 vs [4-1] Jersey Shore Area 0 - Ksiazek CG w/ 4 K; Fayocavitz walk-off 1B
[11-1] Pottsville Area 1 vs [3-2] Spring Grove Area 0 - Nabholz no-hitter w/ 13 K, Hinchliffe GW RBI 1B
[12-1] Archbishop Wood 0 vs [3-3] Twin Valley 2 - A.J. Alexy CG 4-hiiter; TV drew 9 BB & 2 HBP

Quarterfinals
Thursday, June 4
Manheim Central 1 vs Abington Heights 6 - Zach Manasek CG 7-hitter w/ 10 K, Tyler Ksiazek 3-4, 2B
Pottsville Area 2 vs Twin Valley 1 - Spehrley/Blankenhorn combined 5-hitter; Hinchliffe 2-3, RBI
Donegal 6 vs West Allegheny 1 - Camren Ney CG 6-hitter; Ethan Hess 2 RBI & Dale Houser 1-3, 2B
Knoch 3 vs Montour 0 - Cole Shinksky CG 6-hitter w/ 6K; Adams, Bucko, Stobert w/ RBI

Semifinals
Monday, June 8
Abington Heights 4 vs Pottsville Area 3
Donegal vs Knoch - ppd to 6/9 (time change)

Tueesday, June 9 - ppd to Wednesday, June 10
Donegal 2 vs Knoch 8

Championship
Friday, June 12 [12:30pm @ Medlar Field at Lubrano Park, Penn State University]
Abington Heights 5 vs Knoch 7

Congratulations to the Knoch Knights
2015 PIAA Class AAA Champions!

Class AA

Round One
Monday, June 1
[3-1] Camp Hill vs [4-2] Troy Area - ppd to 6/2 (time change)
[12-1] Neumann-Goretti vs [1-1] Devon Prep - ppd to 6/2
[4-1] Loyalsock Township 5 vs [2-1] Montrose 0 - Glavin/Malone/Datres 2-hitter; Datres 2-3, 2B, 3B
[11-1] Schuylkill Haven Area vs [12-2] MaST Community Charter - ppd to 6/2
[5-1/6-1] Richland 2 vs [3-2] Upper Dauphin Area 6 - Aaron Cleveland CG; Tanner Miller 3-4, 2 R, SB
[8-1/9-1] Cranberry Area 1 vs [7-2] Quaker Valley 3 (8 inn) - Garbee 7 IP, 11K; Medich GW RBI & SV
[7-1] Neshannock 1 vs [6-2] Bellwood-Antis 0 (10 inn) - Scala walk-off 1B; Fraschetti 9 IP, 2 H, 10 K
[10-1] Mercyhurst Prep vs [7-3] Steel Valley - ppd to 6/2

Tuesday, June 2
[3-1] Camp Hill vs [4-2] Troy Area - ppd to 6/3 (time change)
[12-1] Neumann-Goretti vs [1-1] Devon Prep - ppd to 6/3
[11-1] Schuylkill Haven Area vs [12-2] MaST Community Charter - ppd to 6/3 (time & site change)
[10-1] Mercyhurst Prep 5 vs [7-3] Steel Valley 7 (10 inn) - Donovan 9 IP, 1 H, 15 K; tied at 2 into 10th

Wednesday, June 3
[3-1] Camp Hill 2 vs [4-2] Troy Area 0 - Michael Hope CG 1-hitter w/ 14 K
[12-1] Neumann-Goretti 4 vs [1-1] Devon Prep 2 - Pat Doudican 6 IP, 9 K & GW 2-RBI 2B
[11-1] Schuylkill Haven Area 1 vs [12-2] MaST Community Charter 0 (11 inn) - Blaine Moyer walk-off

Quarterfinals
Thursday, June 4
Camp Hill 1 vs Neumann-Goretti 5 - Gino Tripodi CG 4-hitter w/ 9 K; Tommy Nardini 1-3, 2 RBI
Loyalsock Township 7 vs Schuylkill Haven Area 1 - Glavin 4 IP, 4 H, 7 K; Datres 2-3, 2B, HR
Upper Dauphin Area 1 vs Quaker Valley 5 - John Medich CG 6-hitter; Collin Jackovic 2-2, RBI
Neshannock 13 vs Steel Valley 3 (5 inn) - Richie Serignese CG 4-hitter & 2-3, 2 RBI

Semifinals
Monday, June 8
Neumann-Goretti vs Loyalsock Township - suspended to 6/9 in top 4, Neumann-Goretti up 5-0
Quaker Valley 2 vs Neshannock 7 - Colucci 2 HR, 4 RBI in support of winning pitcher Frashchetti

Tuesday, June 9 - ppd to Wednesday, June 10
Neumann-Goretti 9 vs Loyalsock Township 1

Championship
Friday, June 12 [3:00pm @ Medlar Field at Lubrano Park, Penn State University]
Neumann-Goretti 0 vs Neshannock 9

Congrats to the Neshannock Lancers
2015 PIAA Class AA Champions!

Class A

Round One
Monday, June 1
[3-1] Lancaster County Christian vs [12-1] GAMP - ppd to 6/2
[2-1] Blue Ridge vs [4-1] Montgomery Area - ppd to 6/2
[1-1] Christopher Dock Mennonite vs [11-1] Tri-Valley - ppd to 6/2 (site change)
[5-1] Southern Fulton 10 vs [3-2] Millersburg Area 0 (5 inn) - Connor Litton, no-hiter, 9 K & 3-4 w/ 4 RBI
[7-1] Greensburg Central Catholic 3 vs [6-2] Blairsville 2 (14 inn) - Collin Liberatore 8.1 IP, 2 H, 14 K
[10-1] Eisenhower vs [9-2] Clarion Area - ppd to 6/2
[6-1] Juniata Valley 3 vs [7-3] Serra Catholic 1 - Jake Houck pinch-hit 1B for go-ahead run in bottom 6
[9-1] Oswayo Valley 0 vs [7-2] California Area 10 (6 inn) - Woodburn 4 IP for the win & 2-2, 3 R

Tuesday, June 2
[3-1] Lancaster County Christian vs [12-1] GAMP - ppd to 6/3 (time change)
[2-1] Blue Ridge vs [4-1] Montgomery Area - ppd to 6/3
[1-1] Christopher Dock Mennonite vs [11-1] Tri-Valley - ppd to 6/3 (site change)
[10-1] Eisenhower 10 vs [9-2] Clarion Area 0 (6 inn) - Nine-run sixth inning blows close game

Wednesday ,June 3
[3-1] Lancaster County Christian 7 vs [12-1] GAMP 0 - Jensen King 6 IP, 1 H, 6 K; 5 w/ multi-hit games
[2-1] Blue Ridge 3 vs [4-1] Montgomery Area 2 - Jake Decker CG w/ 9 K
[1-1] Christopher Dock Mennonite 1 vs [11-1] Tri-Valley 5 - Bordner CG w/ 6 K; Yoder 2-RBI 2B

Quarterfinals
Thursday, June 4
Lancaster County Christian 11 vs Blue Ridge 1 (6 inn) - Ebersole CG, 7 K; C. Petersheim 2-4, 2 RBI
Tri-Valley 0 vs Southern Fulton 6 - Trent Rider CG 1-hitter w/ 11 K; Tristan Douglas 3-4, 2B, 3 SB
Greensburg Central Catholic 2 vs Eisenhower 3 - Casey Vincent CG 5-hitter w/ 12 K
Juniata Valley 9 vs California Area 7 (9 inn) - Bryce Hensor 2-3, 2B, 2 RBI, Hunter Houck 3B, 2 RBI

Semifinals
Monday, June 8
Lancaster County Christian vs Southern Fulton - suspended to 6/9 in bottom 4, LCC up 3-0
Eisenhower 3 vs Juniata Valley 1

Tuesday, June 9
Lancaster County Christian 5 vs Southern Fulton 2

Championship
Friday, June 12 [10:00am @ Medlar Field at Lubrano Park, Penn State University]
Lancaster County Christian 8 vs Eisenhower 0

Congrats to the Lancaster County Christian Lions
2015 PIAA Class A Champions!

PAISAA

Round One
Tuesday, May 19
#1 Malvern Prep BYE
#9 Shipley School 1 at #8 Episcopal Academy 5
#12 Friends' Central 1 at #5 Springside Chestnut Hill 16 (5 inn)
#13 Kiski School 1 at #4 Mercersburg Academy 9
#14 Westtown School 0 at #3 Perkiomen School 10 (5 inn)
#11 Hill School 3 at #6 Penn Charter 8
#15 Barrack Hebrew Academy 2 at #2 The Haverford School 14 (5 inn)
#10 Germantown Academy 3 at #7 Germantown Friends 1

Quarterfinals
Thursday, May 21
Episcopal Academy 0 at Malvern Prep 10 (5 inn)
Springside Chestnut Hill 5 at Mercersburg Academy 4 (8 inn)
Penn Charter 3 at Perkiomen School 5
Germantown Academy 7 at The Haverford School 8

Semifinals
Saturday, May 23 [4:00pm]
Malvern Prep 2 vs Springside Chestnut Hill 0 [@ Perkiomen School]
Perkiomen School 4 vs The Haverford School 1 [@ Upper Perkiomen HS]

Championship
Saturday, May 23 [7:00pm @ Upper Perkiomen HS]
Malvern Prep 7 vs Perkiomen School 2

Congrats to the Malvern Prep Friars
2015 PAISAA champions!