2017 Preseason All-State Showcase Rosters & Schedule Released



By Greg Williams
PA Director of Scouting

The finalized roster and schedule for the 2017 Preseason All-State Showcase have been released. The schedule will involve players reporting in three waves on Day One (Saturday, February 11) and in two waves on Day Two (Sunday, February 12).

On Day One, those prospects that will only work out as position players will check in from 8:30am - 8:45am. Prospects that will work out as position players and also as a pitcher, along with all catchers, will check in from 11:30am - 11:45am. Those prospects that will only participate as a pitcher will check in from 1:45pm - 2:00pm.

Day Two has a slightly smaller roster and the roster has been modified slightly. All position players and two way prospects will check in from 9:00am - 9:15 am. Two-way prospects and catchers will get a short lunch break when finished with the morning session while prospects only participating as a pitcher check in from 12:30pm-12:45pm. Bullpen sessions will then run during the afternoon session beginning at 1:15pm.

The address for Keystone State Baseball Academy is:

662 Ditz Drive
Manheim, PA 17545

SCHEDULE for Day ONE (2/11/17)

  •   8:30-  8:45  Position Players Check-in (SESSION ONE)
  •   9:00-  9:30  Introductions / Stretching / 60-Yard Dash
  •   9:30-10:15  Defensive Evaluations
  • 10:15-11:15  Position Player Live Batting Practice
  • 11:30-11:45  Two-way Players & Catchers Check-in (SESSION TWO)
  • 11:45-12:30  Two-way Player Introductions / Stretching / 60-Yard Dash
  • 12:30-  1:15  Two-way Player/Catcher Live Batting Practice
  •   1:15-  2:00  Two-way Player/Catcher Defensive Evaluations
  •   1:45-  2:00  Pitcher Onlys Check-in (prepare to begin bullpens at 2:30)
  •   2:30-  4:00  Bullpen Sessions (SESSION THREE)
    + Pitcher onlys will be first group to throw bullpens, followed by two-way 
       players.
    + Catchers remain for the bullpen session to be evaluated catching pitchers.

ROSTER - Saturday, February 11

NAME STATE SCHOOL CLASS POS SESSION COMMITMENT
Gianni Arici PA St. Joseph's Prep 2018 SS One  
JD Armstrong PA Pine-Richland 2019 SS One  
Julian Bailey PA Dallastown Area 2019 C Two  
Nathan Beimel PA St. Marys Area 2019 LHP/1B Two  
Tim Beimel PA Saint Marys Area 2018 OF/RHP Two  
Ben Berger PA Central Bucks South 2018 OF One  
Dean Bergmann PA William Penn Charter 2021 C Two  
Mark Black PA Serra Catholic 2020 C Two  
Austin Bradbury PA Cedar Cliff 2019 OF One  
Tommy Bramley PA Lower Dauphin 2018 C Two  
Nick Breznak PA Lancaster Catholic 2019 LHP/1B Two  
Connor Buggy PA Lower Dauphin 2018 C Two  
Burke Camper PA Hampton 2019 C Two  
Luke Cantwell PA Marple Newtown 2018 OF One  
Matthew Clarke PA Hanover Area 2018 SS One  
CJ Conrad NC Apex 2018 OF/RHP Two   
Mark Conrad PA Bishop Guilfoyle 2018 RHP Three  
Hunter Curley PA Spring-Ford 2019 RHP/OF Two   
John Daggs PA Northern York 2019 SS One  
Aaron Feld PA Octorara 2018 RHP Three  
Kamal Gray PA Archbishop John Carroll 2020 RHP/SS Two  
Adam Grintz PA Downingtown West 2019 RHP Three
 
Eric Grintz PA Downingtown West 2019 C Two North Carolina
Sean Guilbe PA Berks Catholic 2018 SS/C Two St. John's
Hunter Hall PA Oxford Area 2018 3B One  
Kyle Hannon PA Red Land 2020 2B One  
Matt Hayes PA Lakeland 2018 1B One   
Carter Heller PA Faith Christian Academy 2019 3B One   
Kollin Henneman PA Big Spring 2019 C Two
 
Jake Herrit PA Knoch 2018 OF/RHP Two
 
Kyle Hess PA Donegal 2018 OF One  Pittsburgh
Cole Houser PA Hempfield 2020 C Two  
Tyler Keppley PA Cocalico 2018 OF One   
Ryan Kutz PA Lower Dauphin 2019 1B/RHP Two
 
Tristin Lockett PA Mifflin County 2019 RHP/SS Two  
Isaiah Lucas PA Butler Area 2018 OF One   
Dawson Magar PA Donegal 2018 RHP Three
 
Aaron Maione PA William Penn Charter 2021 OF One   
Jared Marshman PA Berwick Area 2018 RHP/1B Two
 
Adam Maser PA Ephrata 2018 LHP Three
 
John McNamee PA Holy Ghost Prep 2019 1B One   
John McSweeney PA Central Bucks South 2018 OF One   
Shane Murphy PA North Allegheny 2019 RHP/2B Two
 
Zack Murray PA Hughesville 2018 RHP Three
 
Brendan O'Donnell PA Great Valley 2019 OF/RHP Two
 
Justin Resto PA Cedar Cliff 2019 1B One   
Noah Ross PA Cochranton 2019 C Two
 
Alec Shaw PA Greensburg Salem 2017 RHP Three
 
Chad Speiser PA Northern York 2018 C Two
 
Dylan Swarmer PA Knoch 2018 C Two
 
Ryan Teaman MD Mardela 2019 SS One   
Zac Vittorelli PA Holy Ghost Prep 2018 RHP Three
 
Sam Wheeler PA Sayre 2018 2B One   
Justin Williams PA Cumberland Valley 2018 3B One  Penn State
Justin Wright PA Hempfield Area 2018 3B One  St. John's
Tyler Wright PA Coatesville 2018 LHP Three  


SCHEDULE for Day TWO (2/12/17)

  •   9:00-  9:15  Position Players & Two-way Players Check-in
                         (SESSION ONE)
  •   9:30-10:15  Introductions / Stretching / 60-Yard Dash
  • 10:15-11:15  Defensive Evaluations
  • 11:15-12:15  Live Batting Practice
  • 12:30-12:45  Pitcher Onlys Check-in
                         (SESSION TWO)
  • 12:15-12:45  Two-way Players & Catchers (Lunch Break)
  •   12:45-1:15  Introductions / Stretching
  •     1:15-2:30  Bullpen Sessions
    + Two-way players will be first group to throw bullpens, followed by pitcher onlys.

DAY TWO ROSTER - SUNDAY, FEBRUARY 12

NAME STATE SCHOOL CLASS POS SESSION COMMITMENT
Niko Amory PA Southern Lehigh 2018 C One
 
Cameron Barto PA Lancaster Catholic 2019 SS One   
Brady Bash PA West Chester Henderson 2018 RHP Two
 
Quinn Buffington PA Camp Hill 2018 OF/LHP One
 
Justin Byler PA Warwick 2018 1B/RHP One
 
Tracy Carr PA Dallastown Area 2018 OF One   
Troy Emert PA Rockwood Area 2019 RHP/3B One  
Jeff Extor PA The Shipley School 2020 LHP Two
 
Adam Fine PA Harriton 2019 SS One   
Jonah Frankel PA Harriton 2018 RHP Two
 
Gaetan Grandelli PA Roman Catholic 2020 OF One   
Luke Gregory PA Council Rock South 2020 C One
 
Aaron Groller PA Souderton Area 2019 LHP Two
 
Hunter Hamlin PA North Penn 2018 C One
 
Andrew Haupt PA Southern Columbia 2018 LHP Two
 
Jake Haus PA Malvern Prep 2019 C One  
Brett Heckert PA North Allegheny 2018 2B One   
Sean Hopkins PA West Chester Rustin 2019 C One
 
Tyler Kehoe PA Archbishop John Carroll 2019 OF One  Louisville
Dylan Kingan PA Eden Christian Academy 2018 RHP/1B One
 
Steven Kokoski PA Lakeview 2017 C One  
Luke LeBeau PA Phoenixville 2018 C One
 
Colin Macko PA Crestwood 2018 1B One   
Dillon Marsh PA Lancaster Catholic 2018 LHP/1B One
Kentucky
Emmett McCauley PA Stroudsburg 2018 C One
 
Ryan Miller PA Fleetwood Area 2018 RHP/3B One
 
Michael Morrone PA Seneca Valley 2019 RHP/OF One
 
Drew Mummau PA Manheim Central 2019 SS One  Liberty
Grady Nance PA The Haverford School 2018 LHP Two
 
Austin Odell PA Bishop Shanahan 2018 RHP Two
 
Nick Opalkowski PA Phoenixville Area 2018 C/SS One
 
Nick Parker PA Dallastown Area 2018 RHP/SS One
Coastal Carolina
MIke Piscotty PA Hanover Area 2018 OF One   
Jake Pothering PA Schuylkill Haven 2019 RHP Two
 
Nick Reposa PA Tunkhannock 2019 2B/OF One
 
Kyle Rhoads PA Cocalico 2019 SS One   
Casey Rother PA Tamaqua Area 2018 C/RHP One  
Travis Sankovich PA Laurel Highlands 2018 SS One   
Nick Serafino PA Canon-McMillan 2018 SS One   
Joe Stella PA Pittston Area 2019 C One
 
Tyler Thompson PA Cumberland Valley 2020 RHP/OF One  
Logan Vietmeier PA Montour 2018 C One
 
Luke Wagner PA Red Land 2020 LHP/OF One
 
Sean Wills PA Holy Redeemer 2018 RHP/OF One
 
Luke Zimmerman PA Marple Newtown 2018 1B/LHP One  


ADDITIONAL PA NEWS: