Iowa Western CC

Council Bluffs, IA

School Information

  • Conference:
  • Division: NJCAA I
  • Description:
Name State School Class Pos.
Carter Akerfelds CO Dakota Ridge 2017 RHP
Cole Albers MN Champlin Park 2017 SS
Isaac Arnold base Rapid City Stevens 2020 RHP
Trey Austin KS Shawnee Mission East 2014 1B
Trevor Barajas NE Omaha Westside 2020 1B
Thomas Bean MN Henry Sibley 2019 OF
Brent Beard NE Columbus 2021 C
Kayden Beauregard BC Yale 2018 C
Nathan Berg MN New Prague 2018 SS
Gavin Bergman MN New Prague 2021 RHP
Braden Berry MO Savannah 2020 RHP
Jordan Bonk MN Chanhassen 2017 RHP
Cooper Bowman base Stevens 2018 SS
Chase Bradley MO Northwest 2021 RHP
Derek Brown IA PCM 2020 RHP
Jaden Brown ON St. Marcellinus 2019 SS
Michael Bruhin MO Homeschool 2015 LHP
Caiden Bruns MN Rochester Lourdes 2019 3B
Ty Buck MN Red Wing 2015 3B
Noah Bush MN Howard Lake Waverly Winsted 2021 RHP
Cyrus Butters IA Independence 2018 OF
Spencer Campidilli IA Johnston 2022 C
Tyler Chadwick WI Marshall 2020 RHP
Sean Chandler NE Papillion LaVista 2015 RHP
Brady Christensen NE Elkhorn South 2021 OF
Daniel Contreras IL Boylan Catholic 2021 C
Harrison Cook IA Cedar Rapids Prairie 2019 RHP
Cooper Crompton BC Walnut Grove 2020 RHP
Clay Cutter CO Cherry Creek 2020 2B
Brett Daley IA Treynor 2017 SS
Brody Darnell NE Auburn 2021 SS
Ernie Day IL Taft 2020 RHP
Henry de Noble KS Manhattan 2014 RHP
Ryan DePew CO Grandview 2021 RHP
Indigo Diaz BC Handsworth 2016 RHP
Brandon Doty NE Lincoln Southwest 2018 RHP
Ben Dotzler IA OA-BCIG 2016 RHP
Declan Doyle IA Iowa City West 2014 1B
Breyden Eckhout NE Amherst 2016 SS
Tom Egan IL Mount Carmel 2021 RHP
Nick Elmore MO Oak Park 2012 2B
Michael Finan NE Omaha Westside 2020 RHP
William Flanigan IL Brother Rice 2022 OF
Garrett Freeman NE Papillion-LaVista South 2021 1B
Nate Freeze IL Crystal Lake South 2021 OF
Luke Gainer IA Waukee 2020 LHP
Tyler Garrison KS Mill Valley 2015 C
Jared Gates KS Wichita Northwest 2014 SS
Aaron Gerdes NE Millard North 2017 SS
Jake Gilbert IA Ankeny Centennial 2017 1B
Jake Gish NE Elkhorn South 2019 SS
Caleb Goetz NE Bellevue West 2017 3B
Brandon Green MO Liberty 2016 2B
Drew Grindahl MN Duluth East 2019 3B
Reed Hafeman WI Hortonville 2020 LHP
Chase Hager IA Davenport Assumption 2015 OF
Huston Halverson IA Dallas Center-Grimes 2022 RHP
Sawyer Hansen WA Emerald Ridge 2019 LHP
Noah Harbin IL Quincy 2022 RHP
Reese Harmon IN Columbus North 2021 OF
Aron Harrington IA Council Bluffs Lewis Central 2022 OF
Trenton Harris CO Broomfield 2020 SS
Hayden Hatcher IA Council Bluffs Lewis Central 2018 OF
Johnny Hawk NE Creighton Prep 2016 C
Sam Hersh KS Goddard Eisenhower 2014 RHP
Marcus Heusohn IL Waterloo 2021 1B
Cal Higgins NE Kearney 2021 LHP
Matt Hoeg IA Waukee 2014 SS
Samson Holcomb MO St. Joseph Central 2019 RHP
Tanner Holen KS Manhattan 2016 C
Kellen Hornbuckle IA Pleasant Valley 2021 1B
Grant Hubka NE Gretna 2020 RHP
Kyle Huckstorf WI Waterford 2019 OF
Noah Hull ON Sir Oliver Mowat 2019 1B
Kyle Hvidsten MN Jordan 2022 3B
Ross Indlecoffer MN Mounds View 2017 3B
Ryan Jeffrey UT Park City 2020 OF
Drew Jennings KS Blue Valley Southwest 2020 OF
Dayvin Johnson KS Gardner Edgerton 2020 OF
Nicholas Juaire MN Lakeville North 2018 C
Jacob Kaiser WI Catholic Memorial 2018 C
Colin Kasperbauer IA Sioux City Heelan 2018 2B
Cooper Katskee NE Omaha Burke 2022 RHP
Trystan Kimmel CO Thomas Jefferson 2017 RHP
Spencer Kleene IA Sergeant Bluff-Luton 2020 OF
CJ Knust NE Elkhorn South 2021
Cael Kolacia IA Fort Dodge St. Edmond 2021 RHP
Joseph Kolbeck base Brandon Valley 2021 3B
Tyler Konigsmark IA Cedar Rapids Thomas Jefferson 2015
Thatcher Kozal NE Waverly 2019 OF
Treyton Kozal NE Waverly 2020 OF
Gibson Krzeminski ON St Anne High School 2016 OF
Derrick Kuhlmann NE North Platte 2021 SS
Korey Kuhlmann IA Maple Valley Anthon Oto 2015 LHP
Will Larson IA Estherville 2021
Jared Lessman WI St. Croix Falls 2021 LHP
Aaron Lewis MO Liberty North 2022 RHP
Tyler Lewis IA WDM Valley 2018 RHP
Dalton Lind CO Eaton 2016 RHP
Luke Lowry MO Kirkwood 2016 OF
Parker Maddox IN Columbus North 2019 RHP
Easton Mains NE Elkhorn North 2022 C
Dalton Mall KS Shawnee Mission East 2018 RHP
Noah Manning IL Minooka 2020 RHP
Evan Martin IA Southeast Polk 2020 OF
Jevon Mason IA WDM Valley 2018 OF
Jack McCormick MO St. Dominic 2019 OF
Nate McHugh CO Regis Jesuit 2022 C
Jonathan McIntyre KS Maize 2017 RHP
Braedyn McLaughlin MO Staley 2018 RHP
Cyler Melvin IA Sioux Falls Washington (SD) 2018 OF
Nick Menken IL South Elgin 2015 2B
Zachary Miller IA Denver 2018 RHP
Eric Mingus CO Grandview 2015 SS
Malik Moore IA Waukee 2015 OF
Evan O'Toole AB Vauxhall Academy of Baseball 2019 RHP
Matt Olsen MO Blue Springs South 2012 2B
Mitch Owens IL Moline 2016 3B
Spencer Parker MO Lee's Summit 2018 OF
Alec Patino IA Sioux City East 2020 C
Isaiah Peterson NE Lincoln Southwest 2017 OF
Marcus Phillips MN Sioux Falls Roosevelt (SD) 2022 OF
Q Phillips WI Brookfield East 2021 OF
Braden Pickett OH Milford 2021 RHP
Jacob Pigati CO Bear Creek 2017 OF
Jonah Pomrenke IA Council Bluffs Lewis Central 2021 OF
Brady Prewitt MO Raytown South 2019 C
Calen Protaskey NE Creighton Prep 2020 C
Michael Radford IA Glenwood 2019 RHP
Jackson Ramsey NE Millard North 2021 LHP
Auggie Rasmussen NE Blair 2020 OF
Connor Reed IA Home 2019 RHP
Blake Reeder KS Shawnee Mission Northwest 2022 3B
Kaleb Reid MO Smithville 2015 2B
Tyler Reiss IA Council Bluffs Abraham Lincoln 2019 OF
Ryan Reyerson IA West Marshall 2021 LHP
Caleb Riedel NE Millard West 2019 LHP
Cam Riemer IA Sioux City East 2021 3B
Sam Riola MN Blaine 2017 SS
Dylan Robertson IL Brother Rice 2020 2B
Drake Robinson IL Harlem 2012 RHP
Joe Roecker NE Elkhorn 2017 RHP
Tristen Roehrich MN West Fargo 2018 RHP
Jaden Rolffs IA Pella 2018 C
Colbey Roth IA Council Bluffs Lewis Central 2020 RHP
Logan Runde IA Dubuque Hempstead 2021 RHP
Nate Scantlin KS Rose Hill 2017 OF
Ethan Schlesener MO Logan-Rogersville 2012 C
Ryne Schooley IA Iowa City Regina 2018 LHP
Andrew Schroeder IL Mundelein 2020 SS
Kooper Schulte IA New London 2022 SS
Danny Schweitzer FL TNXL Academy 2021 OF
Jacob Shamban TX Fulshear 2019 3B
Derek Shoen MN Truman 2018 RHP
Slade Sibenaller IA Carroll 2021 SS
Jared Simpson IA Clinton 2018 LHP
Brett Smerz WI Pius XI 2016 RHP
Nate Snead WI South Milwaukee 2022 RHP
Alex Sova MI H.H. Dow 2014 RHP
Mason Speirs CO Broomfield 2017 C
Chase Spoonemore MO Savannah 2020 SS
Bennett Spry IA Oskaloosa 2017 SS
Aaron Staehely IL Benet 2019 OF
Adam Stanton MN Eagan 2021 RHP
Blake Stenger NE Millard South 2021 OF
Braden Sweet NE Millard South 2022 LHP
Jacob Sylvester KS Shawnee Mission West 2014 RHP
Terrick Thompson IA Sioux City East 2021 OF
Daniel Tillo IA Sioux City North 2015 LHP
Jared Townsend IA Wilton 2019 LHP
Bryan Truitt IL Rockford Christian 2017 RHP
Cole Tucker AB Okotoks Dawgs Academy 2018 SS
Kadyn Van Hill NE Omaha Westside 2021 RHP
John VanDeMark NJ Bergen Catholic 2016 1B
Tyler Ward IA Ottumwa 2018 C
Brody Wardenburg IA Williamsburg 2021 3B
Jordan Wardlow IA Council Bluffs Lewis Central 2020 OF
Jay Watson AR Rogers 2020 LHP
Jordan Williams NE Nebraska City 2020 RHP
Alex Wize NE Omaha Burke 2019 RHP
Tye Wood KS Gardner Edgerton 2021 OF
Carter Wright GA Union County 2020 C
Daniel Wright IA Sergeant Bluff-Luton 2020 RHP
Jamie Young NE Norris 2017 LHP
Robert Samuel Young IA Dowling Catholic 2019 RHP
Beau Zeihen WI Portage 2013 OF
Shea Zetterman NE Lincoln Southwest 2018 RHP
Henry Zipay NE Omaha Westside 2019 3B