Preview: PBR Team Showcase at WSU/UD/Miami/Wittenberg/AIA


Dylan Hefflinger and PBR Staff
PBR Ohio Editor In Chief/Scout

Follow @PBR Ohio

To view Class of 2019 Rankings, click here.
To view Class of 2020 Rankings, click here.
To view Class of 2021 Rankings, click here.

Interested in attending a PBR Ohio event? Check out our schedule by clicking here.

Preview: PBR Team Showcase at WSU/UD/Miami/Wittenberg/AIA

PBR Ohio will be hosting and scouting all games for the 2018 Fall Team Showcase at WSU/UD/Miami/Wittenberg/AIA.

Each player that participates will receive a PBR Player Profile that our staff will update with videos, scouting reports, verified stats and more following the event. The PBR Staff will write up pre-content coverage of teams attending and players to watch, as well as post-content coverage of event and player results. The PBR Staff will provide Scout Blogs and team recaps throughout the event, and a daily recap of the top performers from each day.

Location

Wright State
Nischwitz Stadium, Fairborn, OH 45324

Dayton
Arena Park Dr, Dayton, OH 45417

AIA - Grady Field
1197 S Detroit St, Xenia, OH 45385
***Metal Cleats are not allowed***

Miami Ohio - 
100 N. Patterson Avenue, Oxford, 45056

Wittenberg - Carleton Davidson Stadium
1101 Mitchell Blvd., Springfield, OH 45503

Schedule


Saturday

  WSU   Dayton   AIA
11:45
J-R
10:00 E-D    
2:00 K-O
12:15 H-N    
4:15
D-G
       
6:30 H-I
    6:00 A-C
8:45 Q-M
    8:15


Sunday

  WSU   Wittenberg   AIA   Miami
9:00 A-D
9:00 N-I     9:00 H-K
11:15
C-D
11:15 G-N 12:45 Q-R 11:15 F-H
1:30
A-L
1:30 G-M 3:00 I-R 1:30 E-K
3:45 C-L 3:45 J-M     3:45 F-O
6:00
6:00 J-Q     6:00 E-O


Team List

A Lake Erie  J  TCR 16U 
B
Titans (NY) K Canes 2020
C Bo Jackson Elite L Team PBR
D
Regis Jesuit Black (CO) M IN Expos 16U
E
CBC Black N Canes 2021
F
TCR 17U O Midwest Prospects
G Premier Q
TNT
H Regis Jesuit Red (CO) R
OEB 2021 (Gessner)
I IN Expos 17U  

 

Team Rosters

Lake Erie Warhawks

Snapshot: The Lake Erie Warharks are composed of players from across the northern part of the state.

Name High School
Class
Carsten Betson Hillsdale 2020
Kian Ortiz Clearview 2020
Tyler Cooper
Midview 2020
Brendan Holley
Elyria Catholic 2020
Jack Hlavin
Westlake 2020
Josh Romans
Massillon Jackson 2020
Evan Engle
Elyria Catholic 2020
Dylan Bailey
Amherst Steele 2021
Isaiah Seidel
South Central 2020
Ben Bliss
Wellington 2020
Cooper Fox
Brunswick 2020
Scotty Rouse
Brunswick 2020
Jamie McMahon
Independence 2020
Michael Lesiecki Claymont 2020
Sam Seidel South Central 2022
Luke Roberts Bowling Green 2020

 

Bo Jackson Elite

 Snapshot: Bo Jackson Elite 2020 squad is one of the top teams for its age in the Midwest.

# Name High School
Class
4 Tyler Ronevich
Central Crossing 2020
6 Max Bowman
Gahanna Lincoln
2020
7 AJ Rausch
Olentangy Liberty
2020
11 Robby Morgan
Groveport
2020
12 Grant Van Winkle
Granville 2020
16 Luke Borer
Perrysburg 2020
17 Andrew Campbell
Sheridan 2020
20 Ethan Swincicki
New Albany
2019
21 Jimmy Stevens
New Albany 2020
24 Gavin Wolf
Grove City
2020
27 Evan Ulrich
Buckeye Valley
2020
30 Zach Maxey
- -
52 Rigo Ramos Archbold 2019
85 Garrett Peters Northeastern 2020 

 

Regis Jesuit Black (CO)

Snapshot: The Regis Jesuit Black squad is composed of players from the state of Colorado.

Name High School
Class
Michael Anderson
Regis Jesuit
2020
Colin Armistead
Regis Jesuit 2019
Owen Best
Regis Jesuit 2020
Colin Cushenbery
Regis Jesuit 2019
Nate Dinges Regis Jesuit 2020
Sam Doubet Regis Jesuit 2019
Chase Ham
Regis Jesuit 2020
Tony Padilla
Regis Jesuit 2022
Mark McIntire
Regis Jesuit 2020
Jack Michalek
Regis Jesuit 2020
JR Miller
Regis Jesuit 2020
Mac Padilla
Regis Jesuit 2019
Mark Perchiazzi
Regis Jesuit 2019
Jacob Thompsen
Regis Jesuit 2020
Caden Wagner
Regis Jesuit 2019
Bradshaw Willis
Regis Jesuit 2019
Grant Woodward Regis Jesuit 2020

 

CBC Black

Snapshot: The Cincinnati Baseball Club are composed of players from around SW Ohio.

Name High School
Class
Corbin Richardson Batavia 2019
Liam Ackman Mason 2020
Zach Dugan Elder 2020
Parker Allen Moeller 2020
Jax Noll Beechwood, KY 2020
Jackson Weyler St. Xavier 2020
Ben Navaro Anderson 2020
Chris Carson Turpin 2020
Cooper Walker Lakota West 2020
Nick Ferguson Clermont NE 2020
Tommy Thamann Elder 2020
Max Steffen Moeller 2020
Andrew Segerman Mason 2020
Alex Mills Hamilton 2020
Alex Jarboe Lakota West 2020

 

TCR 17U

Snapshot: Team TCR 17 is composed of players from Central Ohio.

Name High School
Class
Andrew Allman
East Knox
2020
Lucas Akin
New Albany
2020
Jarett Barnes
Pickerington North
2020
Jake Coleman
Olentagy
2020
Nick Demers
St. Charles
2020
Colin Doyle
DeSales
2019
Andy Eurez
Buckeye Valley
2020
Alex Hartshorn
Wadsworth
2020
Alex Hook
Northridge
2020
Gage Lang
Ashland
2019
Dillon Masters
New Albany
2020
Alex Meyer
Wilmington
2019
Chris Nash
Olentangy
2020
Charlie Pine
New Albany
2020
Matthew Reed
Central Crossing
2020
Wyatt Reeder Northmoor 2020
Drew Schaly Ashland 2020
Tristen Taylor Mt. Vernon 2020
Trey Willis St. Charles 2020

 

Premier

Snapshot: Team Premier is composed of players from Northeast Ohio.  

Name High School
Class
Noah Benza
Revere
2020
Ethan Smith
Highland
2021
Nick Campagna
North Royalton
2019
Kyle Anderson
Brunswick
2021
Brock Belsole
Walsh Jesuit
2020
Rob Banaga
Buckeye
2020
Jason Vasil
Kenston
2019
Kyle Kuchta
Brunswick
2019
Zach Nash
Highland
2021
Joben Cox
Brunswick
2021
Collin Wright
Buckeye
2021
Angel Cheaz
James Rhodes
2021
Fred Wright
Buckeye
2020
Ty Stolarski
Medina
2021
Nolan Wagner
North Olmsted
2021
Gabe Morgan
Brunswick
2020
Keven Gonzalez James Rhodes 2019

 

Regis Jesuit Red (CO)

Snapshot: Snapshot: The Regis Jesuit Black squad is composed of players from the state of Colorado.

Name High School
Class
Jovonnie Bautista
Regis Jesuit 2021
Charlie Doubet
Regis Jesuit 2021
Brian Fischer
Regis Jesuit 2022
Ben Gonzales
Regis Jesuit 2022
Nate McHugh
Regis Jesuit 2022
Tony Padilla
Regis Jesuit 2022
Jack Pelster
Regis Jesuit 2022
Charlie Rogan
Regis Jesuit 2022
Isaac Wachsmann
Regis Jesuit 2022
Braden Williams
Regis Jesuit 2021
Mason Young
Regis Jesuit 2021

 

IN Expos 17U

 Snapshot: Coming soon

 

TCR 16U

Snapshot: Team TCR 16 is composed of players from Central Ohio.

Name High School
Class
Ty Hatfield
Fredericktown
2021
Andrew Patrick
Hilliard Darby
2021
Jack Christian
Marysville
2021
Bryson Bell
Newark Catholic
2021
Max Caron
Olentangy
2020
Calen Sheriff
Frederickton
2021
Nick Headley
Crooksville
2020
Max Nourse
Olentangy Berlin
2021
Austin Adelman
Willard
2021
Tyler Deering
Olentangy Orange
2021
Austin Doseck
Olentangy Orange
2021
Brody Poston
Liberty Union
2021
Carson Britton
Watkins Memorial
2021

 

Canes 2020

Snapshot: The Canes 2020 team is composed of players from SW Ohio.

Name High School
Class
Luke Bradshaw
Ryle
2020
C.J. Calpin
Fenwick
2020
Nolan Frisk
Beavercreek
2020
Andrew Yeary
Fairborn
2021
Alex Hamilton
Miamisburg
2020
Grant Harris
Miamisburg
2020
Ben Hidy
Lebanon
2020
Ethan Miller
Beavercreek
2021
Michael Lorenz
Lakota West
2020
Kyle Cones
Moeller
2019
Dillon Lacey
Lakota East
2021
Austin Schroeder
Beavercreek
2020
Jared Shanks
Beavercreek
2020
Jake Todd
Bellbrook
2019
John Warner Fairfield 2020

 

Team PBR

Snapshot: Team PBR is composed of players from across the state of Ohio.

Name High School
Class
Will Skerbetz
Granville
2021
Joshua Cline
Oak Glen
2019
Austin Sizemore
Olentangy
2022
Joshua Robinson
Greeneview
2019
Zach Pittman
Bryan
2019
Andrew George
Sylvania Northview
2021
Eli Majick
St. Xavier
2020
Connor Galloway
Piketon
2020
Grant Reeve
Beavercreek
2019
Jared Nunez
Fairmont
2019
Timothy Knapschaefer
Marion Local
2019
Sam Conklin
Anthony Wayne
2019
Ian Martini
Elder
2019
Cade Anderson
West Clermont
2020

 

IN Expos 16U

Snapshot: Coming soon

 

Canes 2021

Snapshot: The Canes 2021 team is composed of players from SW Ohio.

Name High School
Class
Conney Kenney
Edgewood
2021
Caleb Cavender
Carroll
2022
Jacob Cavender
Carroll
2022
Nathan Stock
Olentangy
2021
Ethan Watkins
Miamisburg
2021
Evan Fry
Springboro
2022
Blaine Wynk
Miamisburg
2022
Connor Carver
Beavercreek
2021
Evan Warner
Badin
2021
Ben Zink
Northmont
2022
Nate Woody
Waynesville
2022
Christian Reeves
Beavercreek
2021
Brady Davis
Eaton
2022
Hunter Chillinsky Centerville 2021

 

Midwest Prospects

 Snapshot: The Midwest Prospects are composed of players from around SW Ohio.

Name High School
Class
Aaron Boster Kings 2020
Ryan Caplinger Mason 2021
Ryan Horak Little Miami 2020
Auston Hubbard Mason 2020
Adam Kling Sycamore 2021
Jordan Alexander Lakota East 2021
Alex Moffit CHCA 2021
Jake Pera Turpin 2021
Joel Sagraves Milford 2021
Trevor Satchell Little Miami 2020
Jack Marlow Little Miami 2021
Jacob Zicka Moeller 2021
Will Myklebust Loveland 2020
Chase Speert New Albany 2021
Mattox Mead New Albany 2021
Griffen Constable Little Miami 2021

 

TNT

Snapshot: Team TNT is composed of players from around central Ohio.

Name High School
Class
Andrew Whetsell
Upper Arlington
2019
Nash Baker
Central Crossing
2019
Daniel Jaskot
Upper Arlington
2019
Austin Gillenwater
Bloom Carrol
2020
Ryan Barrett
Watkins Memorial
2020
Braden Schoppert
Westland
2019
Sam Bassett
Centerburg
2020
Keyton Kowalski
Westerville South
2020
Reid Mengerink
Teays Valley
2020
Michael Vondran
Bishop Watterson
2020
Shane Yocum
Hamilton Twp
2019
Josh Cahill
Groveport Madison
2020
Trey May
Gahanna
2020
Caleb Evans
Gahanna
2020
Cameron Voinovich
Olentangy Berlin
2020
Tasker Brown Olentangy Liberty 2019
Tyler McKee Groveport Madison 2021

 

Ohio Elite 2021 (Gessner)

Snapshot: The Ohio Elite 2021 team is composed of players from mainly central Ohio.

Name High School
Class
Drew Beckner
Big Walnut
2021
Mason Cushman
Fairbanks
2021
Cameron Debord
Unioto
2021
Carson Debord
Unioto
2021
George Donohoe
Immaculate Conception
2021
Jarrett Garrison
Adena
2021
Noah Grayem
Bishop Watterson
2021
Brady Hess
Columbus Academy
2021
Zach Marzetz
Gahanna Lincoln
2021
Blake Peterson
Benjamin Logan
2021
Kaden Riffe
Chillicothe
2021
Jack Thunberg
New Albany
2021
Brock Tibbitts
New Albany
2021
Connor Till
Olentangy Orange
2021
Nathan Varner
Olentangy Berlin
2021
Avery Harper
Cardington
2021
Max Whitecell
Centerville
2021
Cam Bryant Miamisburg 2021
Boston Smith Arcanum 2021